Napisany: 2010-09-03
Pod koniec wakacji ruszyła budowa gnomona - najprostszego instrumentu astronomicznego, przy Stacji Turystycznej ORLE. To pierwszy element ścieżki dydaktycznej w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba
Gnomon przy Stacji Turystycznej ORLE (15 września 2010 r.) czeka na oficjalne otwarcie (fot. Sylwester Kołomański)
Gnomon to prawdopodobnie najstarszy instrument astronomiczny. Pionowy słup o wysokości ok. 2 m, którego cień pozwala odczytać położenie Słońca (ewentualnie Księżyca) na niebie będzie przekazywał podstawową wiedzę o dobowym i rocznym ruchu Słońca na sferze niebieskiej. Dzięki niemu możliwe będą proste obserwacje astronomiczne: samodzielne zaznaczanie położenia cienia, a także odczytanie miesiąca kalendarzowego.
Wraz z odsłonięciem budowanego gnomona, 18 września br., nastąpi otwarcie "astrościeżki". Przypomnijmy, że pomysł wystawienia modelu Układu Słonecznego został ukuty w ramach tzw. Projektów Izerskich przez grupę astrozapaleńców. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, leśnik ze Świeradowa oraz gospodarz Stacji Turystycznej ORLE, pierwszą atrakcję astronomiczną w ramach Projektów - zegar słoneczny - oddali do użytku w maju zeszłego roku.
Ścieżka dydaktyczna Model Układu Słonecznego będzie ilustrować nasze kosmiczne podwórko w postaci słupków z symbolami planet krążących wokół Słońca w skali 1:1 000 000 000. Jak piszą autorzy pomysłu w serwisie Izera-Darksky.eu pomysł budowania modelu Układu Słonecznego nie jest nowy. Takie modele powstały już w wielu miejscach na świecie i są dużą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nowością izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach. Dzięki temu turyści nie tylko poznają cenną przyrodę wyjątkowego miejsca w Sudetach, jakim jest dolina górnej Izery, ale również wzbogacą swoją wiedzę o Wszechświecie.
Ścieżka dydaktyczna przebiegać będzie Izerską Drogą z Orla (Doliny Karola) przez Kobielową Łąkę do Izerskiej Łąki. Ostatnią planetę, Neptuna, po kosmicznej podróży bez rakiety, osiągniemy tuż przed Chatką Górzystów.
Wszystkich miłośników Gór Izerskich, turystów oraz astroentuzjastów zapraszamy do Stacji Turystycznej ORLE na otwarcie ścieżki 18 września br. o godzinie 11:00.
Organizatorzy:
Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie"
Towarzystwo Izerskie
Tagi: · ciemne niebo · Izerski Park Ciemnego Nieba · ochrona ciemności
Linki: · ASTRONOMICZNY DZIEŃ W Izerskim Parku Ciemnego Nieba · Podglądanie Słońca · Nowy Orloj ;)
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl