ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Pomagają od 25 lat

Napisany: 2019-01-06

Pomagają od 25 lat

Góry Izerskie bez nich byłyby uboższe

Piękne Góry Izerskie wciąż potrzebują pomocy (fot. Roman Grebenicek, źródło: Nad. Ivana Dejmala)

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala przeznaczyła w 2018 roku na przedsięwzięcia pomagające Górom Izerskim i ich okolicom, przeznaczyła bez mała półtora miliona koron czeskich (ok. 250 000 zł). Pomogła w zwiększaniu gatunkowej różnorodności lokalnych lasów, w których wysadzono ponad 13 tysięcy sadzonek jodły. Wsparła działania prowadzące do większego zatrzymywania wody w krainie naturalnymi sposobami. Dzięki fundacji naprawiono małą infrastrukturę turystyczną w Górach Izerskich. Fundacja wsparła też wydawanie czasopisma Krkonoše-Jizerské hory, a także realizację programów edukacji ekologicznej w szkołach i wiele innych badawczych, ochronnych i oświatowych przedsięwzięć.
"Jestem zadowolony, że mogliśmy w minionym roku wesprzeć przeszło 50 inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i przyczyniają się do jego większej ochrony. Stan Gór Izerskich i ich przyrody aktualnie się poprawia, lecz stoi przed nami wciąż wiele wyzwań, jak na przykład systematyczny powrót drzew liściastych i jodły do lokalnych lasów, ale i globalna zmiana klimatu", mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Fundacja w 2018 roku obchodziła 25 lat swego działania. Jubileusz świętowała wraz z Obszarem Chronionego Krajobrazu JIZERSKÉ HORY istniejącym dwa razy dłużej.
"W tym czasie pomogliśmy setkom mniejszych i większych przedsięwzięć, wydając na te cele ponad 21 milionów koron [przeszło 3,5 mln zł]. To by nie było możliwe bez naszych darczyńców i sponsorów, którym bardzo dziękuję", zaznacza Petrovský.
Z okazji rocznicy fundacja wydała książkę znamienitego fotografika i miłośnika Gór Izerskich Siegfrieda Weissa pt. O wiecznych przemianach lasu. Na 130 stronach autor przedstawia swe osobiste spojrzenie na Góry Izerskie i odkrywa przed czytelnikami procesy, trwające przez ostatnich 50 lat, kiedy to pasmo górskie przeszło wiele zawirowań, w tym katastrofę ekologiczną, z której skutkami boryka się do dziś. Cała książka oparta jest na szeregu wspaniałych fotografii Weissa, wykonanych często w nieznanych szerzej miejscach. Graficzną oprawę uzupełniają reprodukcje linorytów i obrazów olejnych autora.

W marcu fundacja ogłosiła kolejną edycję konkursu fotograficznego, którego owocem jest corocznie kalendarz Zaostřeno na Jizerky 2019. Dochód z jego sprzedaży pomaga od ośmiu lat Górom Izerskim. W przeszłości dzięki tym pieniądzom udało się wysadzić dziesiątki tysięcy drzewek, ochronić torfowiska zagrożone zanikiem, naprawić ścieżki turystyczne albo wybudować przepławkę na Witce.
"Zainteresowanie kalendarzem napawa mnie radością. Zaczynaliśmy od nakładu 800 sztuk, a w ubiegłym roku wydrukowaliśmy już 1600. A już jest praktycznie wyprzedany. Kalendarz ma nie tylko cieszyć oczy pięknymi zdjęciami z Gór Izerskich, ale w równym stopniu im pomagać", uzupełnia Petrovský.

Fundacja ochrony przyrody im. Ivana Dejmala istnieje od roku 1993 i jest znaczącą ogólnopaństwową fundacją działającą w obszarze środowiska naturalnego. Chroni i odnawia przyrodę oraz motywuje ku temu szerokie kręgi społeczne. Zapewnia niezależną pomoc finansową organizacjom i działaczom, w ich działalności zgodnym z misją fundacji. Swą uwagę aktualnie skupia na naprawie reżimu wodnego w krajobrazie, odnowie stabilnego ekosystemu leśnego i ochronie cennych przyrodniczo miejsc.

red., na podst. materiałów Nad. Ivana Dejmala

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Rok z górami · Sezon na sadzenie · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław