ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pomagając stajemy się bogatsi

Napisany: 2019-11-17

Pomagając stajemy się bogatsi

Młodzież z górnołużycko-śląskiego pogranicza i Ukrainy wspólnie podjęła promocję wolontariatu

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

Młodzi ludzie z Lubania, Gryfowa Śląskiego i Lwowa, Stryja i Kijowa przez tydzień pracowali w Baworowie k. Leśnej. #WOLONTARIAT-Challenge to kolejne międzynarodowe przedsięwzięcie z udziałem lokalnej młodzieży, prowadzone przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE.
"Nawiązaliśmy współpracę z nową organizacją partnerską – Centrum Inicjatyw Edukacyjnych ze Lwowa i po raz pierwszy sięgnęliśmy po dotację z programu Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Po dwóch tegorocznych, bardzo udanych, projektach polsko-łotewskich, kończymy rok jeszcze jednym bardzo kreatywnym przedsięwzięciem, tym razem projektem fotograficznym dla młodzieży w wieku 18-21 lat", mówi Magdalena Guła, sekretarz zarządu stowarzyszenia.

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

Pomysł na organizację spotkania powstał z inicjatywy lubańskiej młodzieży, działającej na co dzień w Klubie Liderów Młodzieżowych. Do udziału zaproszono też uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. Na takich warsztatach nigdy nie wieje nudą: integracja, wspólna zabawa i praca pożera czas błyskawicznie. Intensywny tydzień w Baworowie upłynął młodzieży m. in. nad fotostory. Grupa wymieniła się doświadczeniami związanymi z wolontariatem. Ruszyła też do Świeradowa-Zdroju, aby samodzielnie przeprowadzić sondę uliczną na temat aktywności wolontariackiej.

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

Pod okiem fotografika Mariusza Dragana ćwiczyli swoje umiejętności robienia udanych zdjęć, aby następnie w małych grupach pracować nad własnymi historiami fotograficznymi. Tematem przewodnim ich opowieści był wolontariat. Ekipa #WOLONTARIAT-Challenge z dumą zaprezentowała efekty tej pracy 18 października br. gryfowskiej młodzieży w gościnnych progach szkoły im. Jana Pawła II.

Takie międzynarodowe spotkania to okazja do nawiązania przyjaźni i poznania innej kultury oraz języka. Wieczory narodowe, wspólne tańce i śpiewy, gry i zabawy integracyjne wzbogacają uczestników i dają im na progu dorosłości coś bardzo ważnego: szersze horyzonty.

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

O tym, że warto zostać wolontariuszem, bo dobro wraca i warto pomagać, a pomagając innym, można też pomóc sobie – przekonują młodzieżowcy m.in. poprzez multimedialne owoce ich twórczego tygodnia:
fotostory Nowe uzależnienie, Dając serce, Podaj dalej.

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

Zaś czym są i jak przebiegają międzynarodowe spotkania młodzieży, można się przekonać oglądając film podsumowujący #WOLONTARIAT-Challenge.

Materiały można także otrzymać bezpłatnie na wydanej przez młodzież płycie DVD. Wystarczy się zgłosić po odbiór do lubańskiego inkubatora NGO przy ul. Armii Krajowej 30 w Lubaniu (obok szkoły językowej) w godz. 16-19 od poniedziału do piątku. Liczba egzemplarzy jest ograniczona!

Organizatorem #WOLONTARIAT-Challenge było Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, a parterem – Центр освітніх ініціатив (Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. #WOLONTARIAT-Challenge był sfinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(Źródło: P-ZFST POGRANICZE; fot. uczestnicy projektu, Mariusz Dragan)

Bieżący, 2019 r. jest jubileuszowy dla Stow. P-ZFST POGRANICZE. Organizacja, która u zarania miała nieco inny profil i miała przede wszystkim skupiać gminy z południowo-zachodniego zakątka Polski, od kilku lat z powodzeniem realizuje pracę z młodzieżą. To zasługa liderki stowarzyszenia, Magdaleny Guły – niezwykle aktywnej działaczki społecznej, której subregion górnołużycki zawdzięcza niejedno bardzo produktywne działanie.
"Od 2016 roku nasza organizacja bardzo aktywnie działa w obszarze międzynarodowych, pozaszkolnych spotkań młodzieży. W ciągu 3 lat pozyskaliśmy ponad 300 tys. zł dotacji z różnorodnych zewnętrznych programów na 8 inicjatyw, umożliwiając młodzieży z Lubania i regionu spotkanie się z rówieśnikami Łotwy i Litwy. Rok 2019 był dla nas wyjątkowy”, krótko podsumowuje Guła.

Stworzony przez sekretarz zarządu POGRANICZA Lubański Klub Liderów Młodzieżowych jest otwarty na nowych uczestników i zaprasza do współpracy młodzież z Lubania i powiatu lubańskiego, zainteresowaną własnymi kreatywnymi akcjami i przedsięwzięciami – lokalnymi i międzynarodowymi. Więcej dowiecie się pod adresem:
https://www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

red., źródło: P-ZFST POGRANICZE

Tagi: · POGRANICZE · Lubań · Górne Łużyce

· facebook.com/Stowarzysznie.POGRANICZE · www.youtube.com/channel/UCPYtsylPVTDvFS1Fj6AISOg · www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław