Napisany: 2011-10-05
Pogoda zapewniła doskonałe warunki obserwacyjne. Czyste niebo, bez żadnej chmurki, przejrzyste powietrze bez mgiełki, bezwietrznie i ciepło, a wręcz gorąco w pełnym słońcu - czy widoki mogły być lepsze? Były!
Wjazd koleją gondolowa w Dniu Otwartym był atrakcją samą w sobie(fot. Arkadiusz Lipin, GÓRY IZERSKIE)
Na parkingu pod dolną stacją kolei gondolowej trudno było znaleźć miejsce. Pod Stóg przyjechało z pewnością setki, a może tysiące ludzi.
Msza Święta i 4F Uphill Run przyciągnęły wielu wiernych i kibiców. Przybyli turyści, poza widokami na Pogórze Izerskie, Śląsk i Łużyce, podziwiali piękno czterech Miss uświetniających swą obecnością Dzień Otwarty Kolei Gondolowej. Ale wszyscy czekali na obserwacje nieba...
Na zakręcie drogi ze stacji kolejki do schroniska podobnie jak w ubiegłym roku astronomowie z Rep. Czeskiej rozstawili teleskopy i lunety. Do czasu kiedy Słońce nie skryło się za szczyt Stogu - podpatrywaliśmy naszą życiodajną gwiazdę.
W tym czasie kawiarnia górnej stacji kolei gondolowej zamieniła się w nastrojową salkę wykładową. Zgodnie z planem rozpoczął dr Sylwester Kołomański (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego) prezentując projekt Astro Izery. Martin Gembec z Klubu Astronomów Liberecka opowiedział o zanieczyszczeniu nieba światłem, a także fantastycznych kształtach, barwach i zjawiskach odległych galaktyk na swych wspaniałych fotografiach. Zaś Grzegorz Żakowski z XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu pokazał, że od piasku do lunety droga była długa, lecz zaowocowała w niezwykłe odkrycia. Ostatni wystąpił przed liczną publicznością dr Tomasz Mrozek (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), opowiadający o nieuchronności zderzenia Ziemi z planetoidami i innymi "spadającymi gwiazdami".
Tymczasem na Stogu zapadł zmrok, a więc teleskopy zostały nastawione na obiekty widoczne na nocnym niebie. Do podpatrywania planet, gwiazd i innych ciał niebieskich ustawiły się kolejki. W okularach instrumentów astronomicznych licznie przybyli uczestnicy Astronomicznego Dnia zobaczyć można było bliskiego nam Jowisza czy Urana, ale też mgławice Drogi Mlecznej, Galaktykę Andromedy, kometę Garradd, i wiele rozmaitych gwiazd.
IV Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba udał się doskonale. Tłumnie przybyli turyści, podpytujący astronomów o tajemnice nieba, uczestnictwo astro-amatorów ze Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju oraz zaskakująca frekwencja podczas wykładów dowodzi, że Astronomiczne Dni na Stogu Izerskim są pożądaną imprezą i z pewnością organizatorzy powinni kontynuować ją w kolejnych latach.
Astroturystyka w Górach Izerskich staje się powoli ich specjalnością na równi z naleśnikami w Chatce Górzystów, jagodami z Wysokiego Kamienia i "Walońskim" ;) na Orlu.
Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo
Linki: · IV Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba · Czyste niebo = ciemne niebo · Ciemności kryją izerską ziemię · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery · www.udalosti.astronomy.cz
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl