Napisany: 2012-03-02
Bractwo Ziemi Bogatyńskiej organizuje spotkanie poświęcone zagospodarowaniu góry Guślarz nad Bogatynią w Górach Izerskich
Celem spotkania jest prezentacja propozycja koncepcji czesko-polskiego projektu lustrzanego, na zagospodarowanie Guślarza.
Góra Guślarz sięga wysokości 569 m n.p.m., a jej wierzchołek położony jest na terytorium Rep. Czeskiej. Po stronie polskiej góra wznosi się nad wsią Jasną Góra. Szczyt Guślarza posiada wspaniały mikroklimat, charakterystyczny dla Gór Izerskich, a z jego stoków tryskają źródła wód leczniczych.
Dawniej na szczycie znajdowała się restauracja przyciągająca wielu turystów z obu stron granicy niemiecko-czeskiej. Została zniszczona w roku 1948 r., zaś sama góra, podzielona zamkniętą "granicą przyjaźni", została zapomniana.
Strata dla niedzielnej turystyki jest tym większa, że z Guślarza rozpościera się piękny widok na Czechy i Górne Łużyce.
Spotkanie ma na celu omówienie możliwości zagospodarowania góry.
- Bractwo Ziemi Bogatyńskiej proponuje ujęcie w projekcie wybudowanie niedużej wieży widokowej, która stałaby się symbolem zjednoczenia Górnych Łużyc - przedstawia pomysły Bractwa jego przedstawiciel Janusz Sontowski. - Chcielibyśmy urządzić na górze miejsce wypoczynkowe, stoły, ławki zadaszenie. Żeby turystom było łatwiej na górę się dostać przydałby się wyciąg krzesełkowy z obu stron - dodaje.
Stowarzyszenie uważa, że realizacja tego przedsięwzięcia wpłynie pozytywnie na rozwój przygranicznych gmin, a utworzenie ścieżki rowerowo-pieszej prowadzącej przez górę Guślarz skróci trasę turystyczną do Chrastavy i Liberca.
Do dyskusji nad ożywieniem turystyki w rejonie Guślarza, zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, m.in. burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, starostę miasta Chrastava, prezydentów Euroregionu NYSA ze strony polskiej i czeskiej oraz krajoznawców, lokalnych działaczy turystycznych i publicystów.
Spotkanie odbędzie się 8 marca 2012 o godz.900 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Bogatyni.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl