ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Zazdroszczę uczestnikom OMTTK

Napisany: 2012-06-05

Zazdroszczę uczestnikom OMTTK

Nigdy nie brałem udziału w konkursach. Raz pochwaliłem się swoimi wierszami, ale jury nie poznało się na mym talencie i mą specyficzną wrażliwość uznało za wulgarność

Żabki ze Świeradowa prezentują legendę o swym uzdrowisku (fot. A. Lipin)

Konkurs krajoznawczo-turystyczny? W życiu! Zresztą do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zapisałem się dopiero, gdy miałem ponad 20 lat. Prędko zaniechałem opłacania składek i tak jakoś przestałem obracać się w Towarzystwie.
No i takiego wyrodnego ex-członka, Paweł Idzik i Wojciech Król z lwóweckiego oddziału PTTK, zaprosili do przyglądania się jubileuszowemu, XL Ogólnopolskiemu Młodzieżowemu Turniejowi Turystyczno-Krajoznawczemu PTTK w Świeradowie-Zdroju. Zaryzykowali. I bardzo im za to dziękuję!

Świeradów-Zdrój to bardzo bliskie mi miejsce. Właśnie tutaj, na Stogu Izerskim postawiłem w wieku 5 lat swe pierwsze górskie kroki. Jakże mogłem więc nie relacjonować tutejszych zmagań młodych turystów-krajoznawców o laur Mistrza Polski? Przecież w Góry Izerskie zjechała elita polskiej młodzieży interesująca się geografią i turystyką. Nie tylko wiele wiedzą o Polsce, ale aktywnie uprawiają turystykę. Wędrują, podróżują, poznają świat i uczą się jego różnorodności. Być może właśnie oni będą w przyszłości decydować o obliczu prężnie rozwijającej się ludzkiej działalności - turystyki.

Małgorzata Młyńczyk, Grzegorz Młyńczyk oraz Ivo Łaborewicz podczas rozkładania namiotu (fot. A. Lipin)

Nigdy nie miałem okazji podglądać podobnego turnieju. Na myśl przychodziły mi skojarzenia z olimpiadami szkolnymi: sala gimnastyczna i spoceni uczniowie, w specyficznym zaduchu biedzący się nad kolejnymi testami. Tymczasem już pierwszego dnia, w Hali Spacerowej Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, podczas uroczystego otwarcia zobaczyłem dwie setki uśmiechniętych młodych ludzi, którzy nie sprawiali wrażenia jakby mieli znosić szkolne męki. Wszystkie powitania, przemowy i typowy dla każdego otwarcia wielkiego wydarzenia centralnej rangi, znosili całkiem dziarsko. Część oficjalna wcale nie trwała długo. Wkrótce Wojciech Król, prezes Oddziału PTTK Lwówek Śląski dał sygnał, że XL Turniej czas rozpocząć.
Komandorka Turnieju Teresa Fierkowicz (dobry duszek wydarzenia) i Paweł Idzik - skarbnik trzymający wszystkie klucze do sukcesu turnieju - zapowiedzieli część artystyczną. Na scenę weszły ŚWIERADOWSKIE ORŁY (Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne) przebrane za żabki. To nie lada sztuka zamienić orlęta w stadko zielonych skoczków. W zabawnej scence przedstawiły opowieść o tym jako to Góra Flinsa stała się za sprawą martwej żabki i lekarza - zdrojem znanym na pół Europy.

Udzielanie pierwszej pomocy rannym - konkurencja wymagająca nie tylko wiedzy, ale zdolności interpersonalnych (fot. A. Lipin)

Zabawny nastrój wywołany przez Żabki, był doskonałym preludium do występu PODGÓRZAN. Zacny zespół ludowy z Mirska dał popis rozrywki godny najlepszych sal koncertowych. A kiedy zaprosili na scenę przyszłych turniejowiczów okazało się, że najmłodsze pokolenia wraz z generacją swych babć i dziadków, mogą się świetnie wspólnie bawić. Nic dziwnego, że po kilkudziesięciu minutach ludowi pieśniarze otrzymali owację na stojąco.

Drugi dzień turnieju przywitał gości Uzdrowiska deszczem. Nie była to pogoda zamówiona przez organizatorów. Przecież w plenerze odbywały się trzy dyscypliny: trudna jazda na rowerze, składanie-rozkładanie namiotu oraz strażacki elementarz. Młodzi turyści jednak muszą być przygotowani na każde warunki. Nie straszny im deszcz i chłód. Gorzej z sędziami i wolontariuszami. Kilka godzin na izerskim wilgotnym chłodzie dało się we znaki niektórym. Na szczęście nikt poważnie się nie rozchorował.

Rozpoznawanie zabytków z woj. dolnośląskiego, pakowanie plecaka i samarytanka odbywało się w szkolnych salach. Byłem naprawdę zaskoczony profesjonalnym podejściem zawodników. Jeśli już miałoby mi się coś złego przytrafić podczas wędrówki czy na ulicy - życzyłbym sobie, by pierwszej pomocy udzielali mi tak świetnie przygotowani turyści / przechodnie.

ŚWIERADOWSKIE ORŁY rozpoznają dolnośląskie zabytki (fot. A. Lipin)

Napawa otuchą również doskonałe przygotowanie młodzieży w zakresie ochrony przyrody. Leśna konkurencja - rozpoznawanie drzew, owadów i odpowiedzi na przyrodnicze zagadki - przygotowana przez Nadleśnictwo Świeradów w sąsiadującym z Zespołem Szkół Centrum Edukacji Leśnej, nie stanowiła większej trudności. Przemiła atmosfera stworzona przez Barbarę Rymaszewską i jej kolegów-leśników wynagrodziła niemożność rozegrania konkurencji w fantastycznym ogródku edukacyjnym. Jednak z pewnością wielu z uczestników jeszcze będzie miało okazję poznać torfowisko izerskie i domek drwala. Wszak świeradowscy leśnicy zapraszają przez cały rok.

Trzeci dzień turnieju przyniósł poprawę pogody. I dobrze, bo zaplanowano marsze na orientację oraz popołudniową wycieczkę w góry. Wędrówka trudną dla niektórych trasą, wg rozstawionych w terenie punktów kontrolnych, nie była dyscypliną błahą. Wystarczyła chwila nieuwagi, czy też błąd w zapisaniu kodu i sypały się punkty karne. A była to przecież dyscyplina decydująca o wygranej. Której drużynie poszło słabiej w piątek, mogła nadrobić w terenie i powalczyć o zwycięstwo.

Uczestnicy Turnieju prowadzeni przez Teresę Fierkowicz na Stogu Izerskim (fot. A. Lipin)

Trudy zmagań w izerskim lesie wynagrodziły widoki podczas popołudniowej wycieczki na Stóg Izerski. Uczestnicy turnieju, wraz z opiekunami (którzy w trakcie zawodów zwiedzali okolicę bez swych podopiecznych) wyjechali na górę koleją gondolowa Ski & Sun. Schodzili różnymi szlakami - jedni przez Polanę Izerską Nową Drogą - drudzy - asfaltem do kurortu, a jeszcze inni wybrali czerwony szlak. Nie słyszałem jednak, by komuś przejażdżka koleją i panorama Gór Izerskich, Karkonoszy, Gór Łużyckich i Pogórza Izerskiego się nie podobała.
Po całym dniu na świeżym powietrzu kolację spałaszowali z wielkim smakiem. Niedługo po niej mieli okazję zaprezentować województwa, z których do Świeradowa przyjechali. Zabawa z gitarą i śpiewami trwała do późnego wieczora.

Nadszedł niedzielny poranek i czas na ogłoszenie wyników, odebranie nagród, wyróżnień, gratulacji oraz podziękowań. Znów Hala Spacerowa zapełniła się niemal ćwierć tysiącem młodych i nieco starszych uczestników turnieju, kibiców oraz zaproszonych gości. W doskonałych humorach, lecz z nutą nostalgii, że świetna zabawa dobiega końca, młodzi miłośnicy krajoznawstwa i turystyki przyjęli puchary, cenne nagrody rzeczowe (śpiwory, kije do trekingu, piękne albumy i książki). Bogactwo nagród, wyróżnień i upominków sprawiło, że niemal nikt nie wyjechał ze Świeradowa z pustymi rękami. Specjalne podarki ufundowało - zawsze hojne, by promować Leśny Kompleks Promocyjny SUDETY ZACHODNIE - Nadleśnictwo Świeradów.

Lech Drożdżyński, prezes PTTK oraz Wojciech Król - prezes Oddziału we Lwówku Śląskim podczas wręczania nagród (fot. A. Lipin)

Specjalne nagrody otrzymali również opiekunowie, a także wyjątkowa drużyna Absolwentów. To ekipa startująca w OMTTK na przełomie lat 70. i 80. XX w. Reprezentujący dawniej I LO w Jeleniej Górze Ivo Łaborewicz oraz Grzegorz Młyńczyk, z pomocą młodszej o generację Małgorzaty Młyńczyk, zajęli w swej kategorii II miejsce! (w klasyfikacji generalnej trzecie). Jak widać na młodzieżowych turniejach turystyczno-krajoznawczych można się doskonale bawić nawet 30 lat po zakończeniu szkolnej kariery.

Po wyjeździe ze Świeradowa ogarnął mnie żal. Szkoda, że w szkolnych murach swej podstawówki nie spotkałem pedagoga, który zaraziłby nas zamiłowaniem do turystyki i nie zabierał na młodzieżowe turnieje turystyczno-krajoznawcze. Przeżyłbym zapewne wspaniałą przygodę, poznał świetnych ludzi i być może zawarł owocujące do dziś przyjaźnie. Zazdroszczę tego uczestnikom XL centralnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego Świeradów-Zdrój 2012.

Arkadiusz Lipin

Zwycięzcy XL OMTTK Świeradów-Zdrój 2012

Drużyna z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Szczecinie w składzie: Jakub Kujawa, Franciszek Lenkiewicz, Marcel Szmeterowicz

Drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie, w składzie: Magdalena Harasiuk, Jakub Ksiądz, Błażej Maciocha

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, w składzie: Bartosz Mięsowicz, Grzegorz Mięsowicz, Maciej Maciejczyk

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław