ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Greenway Jizera

Napisany: 2009-10-05

Greenway Jizera

Jak fragmenty puzzli, wyrastają na turystycznej mapie odcinki trasy rowerowej, która połączy dorzecze Izery z Niziną Połabską

Po ukończeniu trasa będzie miała długość 200 kilometrów (źródło: Greenway Jizera)

"Koszt budowy 800-metrowego fragmentu trasy rowerowej zamknął się w kwocie 3,45 miliona koron, co jest kwotą o 1,3 miliona niższą niż średnia cena za wykonanie podobnego odcinka" - powiedział Daniel Mach z sewilskiego urzędu. W przetargu na wykonanie kończonego właśnie odcinka wzięło udział 10 firm, które zaoferowały ceny od wspomnianych 3,45 miliona do 5,32 miliona koron.

Budowa powinna zakończyć się w ciągu najbliższych kilku dni, a droga rowerowa będzie dostępna także przez rolkarzy. Na razie niemal kilometrowy odcinek jest z obu stron "ślepy" i donikąd nie wiedzie, ale w przyszłości będzie częścią dłuższej trasy. Z północnego zachodu trasa rowerowa będzie prowadziła do Podspálova z przedłużeniem do Železnego Brodu, a w przeciwną stronę do centrum Semil i dalej wzdłuż biegu Jizery. Kolejne fragmenty z Podspálova aż po Peřimovski most będą projektowane wkrótce.

Tymczasem trwają rozmowy z władzami i ochroniarzami przyrody, bowiem Jizera jest zaliczona do obszaru Natura 2000, a większość terenów przez które ma przechodzić Greenway Jizera jest własnością Lasów Państwowych, samorządów lokalnych lub kolei czeskich - powiedział Daniel Mach.

Ścieżka rowerowa będzie budowana także i w innych regionach, przez które przepływa Jizera. Najbardziej zaawansowane prace są w Turnovie, gdzie przed laty powstał pierwszy odcinek trasy. "Dla odcinka Turnov - Lišný mamy przygotowane dokumenty dla pozyskania dotacji z funduszy unijnych. Przetarg zostanie ogłoszony zimą i jeśli wszystko się powiedzie, jego wynik znany będzie wiosną przyszłego roku. Prace mogłyby rozpocząć się latem, a ich zakończenie nastąpić do końca 2011 roku" - powiedział Aleš Hozdecký, prezes Stowarzyszenia Czeski Raj.

Waldek Brygier

Źródło: Nasze Sudety

Tagi: · trasy rowerowe · rower

Linki: · Izera · Poznaj Góry Izerskie na rowerze! · Trasy rowerowe w okolicy Szklarskiej Poręby · www.greenway-jizera.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Grecji wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław