ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » EKOGLASS w Krakowie

Napisany: 2011-02-14

EKOGLASS w Krakowie

W renesansowych wnętrzach Willi Decjusza w Krakowie, 10 lutego br. otwarta została kolejna edycja wystawy EKOGLASS FESTIWAL 2010

Zaproszenie na wystawę Szkła Artystycznego EKOGLASS FESTIWAL 2010 w Krakowie

Na wystawie prezentowane są unikatowe prace, które powstały podczas trwania tego międzynarodowego festiwalu szkła artystycznego lipcu 2010 r. w "Leśnej hucie" w Szklarskiej Porębie i w hucie szkła Martina Štefánka w pobliskiej Desnie w Czechach.
Ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego zanieczyszczeniem poprzez recykling stłuczki szklanej do ponownego wytopu. Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się w Szklarskiej Porębie – miejscowości, w której szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego.

W ubiegłorocznej edycji wzięli udział obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, również twórcy ze Słowacji. Głównymi organizatorami festiwalu był wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miasto Szklarska Poręba. Projekt zrealizowany został dzięki pomocy licznych sponsorów, a znaczące dofinansowanie uzyskał z Funduszu Wyszehradzkiego.

Podczas wernisażu w krakowskiej Willi Decjusza można było się zachwycić niejednym szklanym cudem sudeckich humistrzów

W wernisażu wzięli udział Edwin Petrykat, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. dialogu ze środowiskami twórczymi i artystycznymi regionu, prof. Mirosław Kociński, dziekan Wydziału Szkła i ceramiki wrocławskiej ASP, z-ca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a ze strony miasta Szklarskiej Poręby z-ca Przewodniczącej Komisji ds Społecznych dr Przemysław Wiater, a także uczestnicy pleneru – artyści z Polski, Czech i Słowacji.

W Krakowie wystawa trwać będzie do 1 marca. Następnie odwiedzi Chorzów, Katowice i czeską Pragę, aby powrócić w lipcu 2011 r. do miejsca, w którym powstała – do Szklarskiej Poręby. Będzie tutaj prezentowana w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów podczas kolejnej, lipcowej edycji tego, doprawdy niezwykłego, festiwalu.

Przemysław Wiater

Tagi: · szklarstwo · huta szkła · hutnictwo

Linki: · Ekoglass Festiwal 2009 · Pofestiwalowa wystawa - Ekoglass Festiwal 2009 · Ekoglass Festiwal 2010 podsumowany

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wycieczki Fiordy wycieczki Azja szafy metalowe sprzątanie Wrocław