ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » W gościnnym Harrachovie o izerskich szlakach

Napisany: 2011-02-21

W gościnnym Harrachovie o izerskich szlakach

W scenerii powracającej zimy, 17 lutego w Urzędzie Miejskim Harrachova, odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej pracującej nad projektem połączenia polskich i czeskich sieci szlaków turystycznych w Górach Izerskich

(fot. Andrzej Woźniak, Stowarzyszenie ZAKWISIE)

W spotkaniu uczestniczyli inicjatorzy pomysłu, przedstawiciele "Towarzystwa Izerskiego" z Orla, "Jizerki pro Vas" z Kořenova, członkowie Zarządu Stowarzyszenia "ZAKWISIE" z Rębiszowa, burmistrzowie ze Szklarskiej Poręby, Mirska, Świeradowa-Zdroju, Kořenova oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Nadleśnictwa Świeradów. Gospodynią spotkania była starostka (burmistrzyni) Harrachova – pani Eva Zbrojova.

(fot. Andrzej Woźniak, Stowarzyszenie ZAKWISIE)

Projekt sieci szlaków turystycznych zakłada m. in. odtworzenie bądź utworzenie kilku szlaków łącznikowych w sieci już istniejących szlaków w polskiej i czeskiej części Gór Izerskich. Po części ma to usankcjonować (tam, gdzie jest to możliwe ze względu na przepisy graniczne i ochronę środowiska) naturalne wybory turystów lub wytyczyć trasy łącznikowe zgodnie z logiką i racjonalnością przemieszczania się. Dynamika rozwoju ruchu turystycznego jest znaczna i perspektywa "zadeptania" Gór Izerskich wydaje się nie odległa. Ten problem był już wielokrotnie podnoszony przez "ochroniarzy" przyrody, leśników i organizatorów turystyki.

(fot. Andrzej Woźniak, Stowarzyszenie ZAKWISIE)

Podczas spotkania pracowano również nad DEKLARACJĄ IZERSKĄ będąca zbiorem intencji umawiających się stron. Kilka miesięcy temu zaczynaliśmy od pomysłu łączników tras między sieciami szlaków i wspólnego wniosku o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Dziś dochodzimy do zarysów wielomodułowego projektu uporządkowanej i instytucjonalnej współpracy organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych oraz przedsiębiorców w obszarze Gór Izerskich, Pogórza Izerskiego oczywiście nie wyłączając.

(fot. Andrzej Woźniak, Stowarzyszenie ZAKWISIE)

Stworzenie płaszczyzny systematycznej współpracy polskich i czeskich instytucji z obszaru Gór Izerskich zakłada uwzględnienie bogatych doświadczeń dotychczasowych partnerstw dwustronnych, podjęcie uzgodnień programowych, planistycznych, wymianę dwujęzycznej informacji o przeprowadzanych działaniach – zwiększające dostępność dla Czechów i Polaków, a także zawiązywanie nowych partnerstw projektowych.

Aprobatę uczestników spotkania zyskała idea przedłożona przez Towarzystwo Izerskie, aby powołać FORUM IZERSKIE. To dobry prognostyk na najbliższą przyszłość.

Zbigniew Mądzelewski, Towarzystwo Izerskie

Tagi: · szlaki turystyczne · trasy turystyczne · atrakcje turystyczne

Linki: · Zadeklarowali współpracę · www.zakwisie.pl · www.orleizerskie.biz · www.jizerkyprovas.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: odżelaziacze wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław