ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Nowe domy przysłupowe

Napisany: 2012-01-20

Nowe domy przysłupowe

Nowy pomysł na zachowanie wartości kulturowych Krainy domów przysłupowych

Szachulcowo-przysłupowa siedziba Stowarzyszenia Dom Kołodzieja

Stowarzyszenie Krąg Specjalistów Krainy Domów Przysłupowych z Niemiec oraz Stowarzyszenie Dom Kołodzieja z Polski będą wspólnie realizować projekt dzięki, któremu mogą powstać nowe domy przysłupowe.

W Zgorzelcu 17 stycznia 2012 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego, który przyznaje dofinansowania na wspólne przedsięwzięcia transgraniczne. Do realizacji zatwierdzony został polsko-niemiecki projekt pod tytułem „Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych”.
Dzięki temu na początku roku 2012 temat nowego budownictwa przysłupowego zyskał wymiar transgraniczny pomiędzy Polską i Saksonią.
- W nieodległej przeszłości temat ten był przedmiotem licznych dyskusji i przemyśleń. W ramach projektu odbędzie się konkurs dla architektów, który będzie całkowitą innowacją w regionie. Zainteresowanie jest duże. W ostatnim czasie otrzymaliśmy liczne zapytania odnośnie konkursu. - mówi Ronny Hausmann, prezes Stowarzyszenia Krąg Specjalistów Krainy Domów Przysłupowych. - Po raz pierwszy realizowana jest inicjatywa, która mierzy się z tym tematem i próbuje znaleźć rozwiązania dla nowych domów przysłupowych - dodaje szef niemieckiego stowarzyszenia.

Polsko-niemiecki zespół projektowy: Elżbieta Lech-Gotthard, Marek Karłowski, Ronny Hausmann

Ważnym kryterium oceny w konkursie będzie styl budownictwa oraz efektywność energetyczna, a także planowanie i zagospodarowanie wnętrz.
- Obok gotowych projektów budowlanych powstanie polsko-niemiecki katalog oraz wystawa najlepszych prac konkursowych - zaznacza Elżbieta Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja w Zgorzelcu.

Ogłoszenie konkursu w dwóch kategoriach dla architektów oraz dla studentów na opracowanie koncepcji nowych domów przysłupowych planowane jest w kwietniu 2012 roku.

Kontakt w Polsce:

  • Elzbieta Lech-Gotthardt
  • tel.: +48 502 357 582
  • e-mail: elzbieta.lech@staromiejska.zgorzelec.pl

Kontakt w Niemczech:

  • Ronny Hausmann
  • tel.: +49 358 422 0843
  • e-mail: r.hausmann@fachring-umgebindehaus.eu

Źródło: Stowarzyszenia Dom Kołodzieja

Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Saksonia - Polska 2007-2013).

· www.domkolodzieja.pl · www.krainadomowprzyslupowych.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Grecji wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław