ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Z lasu na śmietnik!

Napisany: 2012-04-23

Z lasu na śmietnik!

Świeradowscy leśnicy aktywnie uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi

(fot. A.Lipin)

W tym roku podjęliśmy działania związane ze zbieraniem odpadów komunalnych, które w jakiś niepożądany sposób znalazły się tam gdzie być nie powinny. W lesie! Las jest środowiskiem, gdzie w naturalny sposób zachodzi obieg materii i energii. Jednocześnie produkowany jest tlen, gromadzona woda, którą wykorzystujemy, chroniona jest gleba. Nasze odpady to wytwór nie pasujący do naturalnego środowiska, zagrażający funkcjonowaniu lasu jako zbiorowiska roślinnego. 24 kwietnia 2012 r. będzie porządkowany. Na obszarze niemalże 5 000 ha terenów leśnych i do nich przylegających, prawie 300 osób będzie ratowało nasze piękne okolice i oczyszczało z tego, co człowiek tam pozostawił.

Uczestnikami programu "Czysto w lesie, czysto w głowie" są osoby, którym wartości przyrodnicze są drogie. Swoją postawą pokazują, że są wrażliwi na sprawy społeczne, a zaangażowaniem i pracą - udowadniają. Do najważniejszej grupy osób należą osadzeni w Zakładzie Karnym w Zarębie. Poprzez oczyszczanie lasu, więźniowie mają okazję do poprawy środowiska naturalnego, a przy okazji siebie. Izerscy leśnicy przyczyniają się do ich edukacji przyrodniczej, zaś w konsekwencji późniejszy powrót do życia społecznego będzie łatwiejszy.

Las posprzątamy na terenie 5 gmin położonych w najcenniejszych przyrodniczo częściach Nadleśnictwa Świeradów. Odwiedza je duża liczba turystów. To tereny leśne wokół uzdrowiska w Świeradowie-Zdroju oraz wokół jezior Złotnickiego i Leśniańskiego. W akcji udział biorą także szkoły oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze. Trudny problem śmieci nie jest obojętny Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich. Znacznie obniżyło koszt przyjęcia zebranych odpadów do utylizacji. Należy jednak pamiętać, że ta spektakularna akcja jest tylko uzupełnieniem działań wykonywanych przez świeradowskich leśników przez cały rok.

Zbyszek Kamiński, Nadleśnictwo Świeradów

A do wszystkich i każdego z osobna apelujemy:

Nie bądź brudasem - nie śmieć idąc lasem!

Tagi: · las · ochrona przyrody · leśny kompleks promocyjny

Linki: · Edukacja przyrodniczo-leśna · Leśnictwo jutra · www.lkpsudety.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: lutowanie plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław