ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Rower  » Z rowera wróć cały

Napisany: 2008-04-15

Z rowera wróć cały

Jazda rowerem po górach zawsze wiąże się z ryzykiem. Jest znacznie większe niż w turystyce pieszej, a nawet przy jeździe po szosach. Jazda po szutrze czy kamieniach, stromą, krętą ścieżką w dół między drzewami, niekiedy ostro w górę po piasku... Są okazje do skoków adrenaliny

Znaczna liczba wypadków w górach wynika z beztroski, braku odpowiedzialności i nieprzestrzegania powszechnie znanych zasad. Nie znaczy to, że nieszczęścia zdarzają się tylko osobom nierozważnym. Przytrafić się mogą każdemu, ale od naszych umiejętności i zdolności zapobiegania, a nierzadko i zimnej krwi, zależy na ile ograniczymy ich skutki.

Jazda na rowerze w górach nie powinna służyć zaspokajaniu chorych ambicji! Licz się z innymi i pamiętaj, że oni również przyjechali by zakosztować przyjemności.
Pamiętaj o podstawowej kwestii: NIE PRZEKRACZAJ SWOICH MOŻLIWOŚCI. Ogranicz zaufanie do swojego sprzętu - nawet najlepszego i za największe pieniądze. Każda rzecz ma prawo się zepsuć. Doskonałe amortyzatory i hamulce również. Praw fizyki nie oszukasz. Pamiętaj, że jazda w błocie znacznie obniża sprawność, choćby najlepszych hamulców. Licz się z tym, że na mokrej nawierzchni mocno spada przyczepność.
Pamiętaj, że zza zakrętu czy skłonu górki może się wyłonić niczego nie spodziewający się inny turysta, albo... zwierze! Mają takie same prawa jak Ty. W zderzeniu pieszy ucierpi bardziej. W wielu państwach niektóre szlaki zamyka się dla rowerzystów. Głupotą i brawurą przydasz argumentów zwolennikom takiego rozwiązania w Polsce.

6 zasad odpowiedzialnej jazdy rowerem w górach

Opracowane przez IMBA - Międzynarodową Federację Kolarstwa Górskiego.

1. Wjeżdżaj tylko na otwarte szlaki i drogi
Respektuj ograniczenia ruchu w rezerwatach i na terenach prywatnych. Jeśli chcesz poruszać się po terenie prywatnym, spytaj właściciela o zgodę. Przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami w sprawie uprawiania turystyki rowerowej na danym terenie.

2. Nie zostawiaj po sobie śladów
Nigdy nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci. Nie jest wysiłkiem wożenie ze sobą pustych opakowań po batonach, czekoladzie, itp. Nie nadużywaj hamowania połączonego z blokowaniem koła - poza bieżnikiem niszczysz też podłoże. O ile to możliwe, staraj się nie jeździć po obszarach podmokłych. Kałuży na szlaku nie omijaj szerokim łukiem, niszcząc ściółkę wokół drogi.

3. Kontroluj rower
Zachowuj pełną kontrolę nad swoim rowerem. Nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności. Swój jednoślad utrzymuj w idealnym stanie technicznym.

4. Uważaj na innych
Z odpowiednim wyprzedzeniem powiadom o swojej obecności. Bądź świadom, że nie tylko ty znajdujesz się na szlaku, w każdym momencie bądź przygotowany na pojawienie się innego turysty.

5. Nie płosz zwierząt
Uważaj na zwierzęta - dzikie i gospodarskie.

6. Planuj wcześniej
Dokładnie zaplanuj trasę wycieczki. Nigdy nie jedź w ciemno. Orientuj się w rozmieszczeniu schronisk, dyżurek GOPR. Zostaw wiadomość, gdzie się wybierasz, z kim jedziesz oraz kiedy planujesz powrót.

UWAGA

W Republice Czeskiej rowerzyści poniżej 18 lat są zobowiązani do jazdy w kaskach ochronnych.

oprac. Arkadiusz Lipin

Tagi: · bezpieczeństwo · turystyka rowerowa · rower

Linki: · Zanim zapedałujesz · Jak jechać by dojechać · Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław