• start » Informacje » Kryształowa trójka
Napisany: 2015-03-13
Poznajcie Laureatów Izerskich Kryształów 2014. Warto. To wartościowi ludzie
W sobotę 14 marca 2015 r. o godz. 17, w kromnowskiej Artystycznej Galerii Izerskiej, troje nietuzinkowych mieszkańców Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego zostanie wyróżnionych Izerskimi Kryształami za 2014 r. Od niemal półtora dekady honoruje nimi Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Pogórza i Gór Izerskich ZAKWISIE ludzi, którzy przez swą działalność przysługują się naszej krainie.
Bez wątpienia tegoroczni laureaci są osobami, które nie tylko rozsławiają Gór Izerskie i ich Pogórze, ale też mają realny wpływ na pozytywne przemiany w subregionie.
Konstancja Uniechowska, Dariusz Serafin i Leszek Różański zasłużyli na Izerskie Kryształy. Poznajmy więc tę trójkę nieco bliżej.
KONSTANCJA UNIECHOWSKA
Prezeska Atelier Wolimierz, wiceprezeska Unii Izerskiej, działaczka społeczna, artystka.
Brała udział w wielu akcjach społecznych na rzecz ochrony i rozwoju Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Od wielu lat jest aktywna na izerskiej agorze lokalnego społeczeństwa obywatelskiego.
Aktywność Konstancji Uniechowskiej przez ostatnie kilkanaście miesięcy skupiała się na Atelier Wolimierz. Fundacja formalnie zaistniała w 2014 r.
Głównym zadaniem postawionym przed organizacją jest promocja kultury i sztuki. Laureatka Izerskiego Kryształu 2014, podobnie jak Jej współpracownicy, wierzy że uczestnictwo w kulturze sprzyja podnoszeniu kompetencji społeczeństwa; daje warunki do twórczości i przygotowuje obywateli do aktywnego życia społecznego.
Wraz z wolontariuszami wyremontowali siedzibę fundacji. Użyli do tego w 80% materiałów z recyklingu. Atelier Wolimierz, zlokalizowane tuż obok legendarnej Stacji Wolimierz, służy jako klubo-kawiarnia, w której odbywają się koncerty i spotkania dla okolicznych mieszkańców, ale także rozmaite warsztaty oraz różne przedsięwzięcia artystyczne.
Konstancja Uniechowska zakochała się w Wolimierzu kilkanaście lat temu. Jest dla niej światem wybranym. Oswaja go po swojemu. W zgodzie z naturą, miejscową kulturą, zaszczepiając zarazem tę wielką, ze świata. Sprowadzając w Góry Izerskie artystów z dalekich państw i odległych krajów wzbogaca kulturę izerską o takie zjawiska, o jakich mogą tylko pomarzyć inne mikroregiony, oddalone od metropolii. Przecież z Gór Izerskich do każdej ze stolic (Pragi, Drezna i Wrocławia) jest ponad 100 km.
Jeśli chcecie poczytać więcej o izerskich polach aktywności Konstancji Uniechowskiej odwiedźcie strony: www.atelierwolimierz.org oraz www.uniaizerska.org .
DARIUSZ SERAFIN
Sekretarz zarządu stowarzyszenia Bieg Piastów. Od 15 lat współorganizuje "Bieg Piastów" - zawody narciarskie, które od 2008 roku należą do Światowej Ligii Biegów Długodystansowych Worldloppet Ski Federation. Od trzech lat pełni funkcję Komandora zawodów. Z powodzeniem kontynuuje to znakomite wydarzenie sportowe, rozwijając je i udoskonalając. Jako następca żywej legendy - Juliana Gozdowskiego, wcale nie miał łatwego zadania. A jednak Dariusz Serafin zdołał wnieść swój wkład w 40-letnią markę "Biegu Piastów". Wymyślił i organizuje "Letni Bieg Piastów", który został nagrodzony "Brązową Kozicą" za najlepszy bieg górski w 2013 r., w kategorii debiutu organizacyjnego roku. Praca Dariusza Serafina została również dostrzeżona i doceniona, kiedy w 2012 i 2014 roku pełnił funkcję zastępcy ds. organizacyjnych pierwszych w Polsce zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym. Turniej na światowym poziomie zorganizowany w Górach Izerskich, zakończył się ogromnym sukcesem. Bez wątpienia także dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy Laureata Izerskiego Kryształu 2014.
Wielokrotnie nagradzany m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, czy Odznaką Straży Granicznej.
Wiedzę o organizacji imprez sportowych wykorzystuje też pomagając innym, przy takich zawodach jak "Border Rush" (wyścigi psich zaprzęgów), czy "Bike Maraton" (zawody rowerowe), które odbywają się w Jakuszycach i okolicy. Dzięki swojej działalności przyczynia się do kreowania pozytywnego wizerunku Gór Izerskich i całego subregionu na arenie polskiej i międzynarodowej.
LESZEK RÓŻAŃSKI
Jego obecność w Górach Izerskich wzbogaca subregion nie tylko o niebagatelną wiedzę. Jest jednym z najbardziej lubianych nauczycieli historii, edukacji regionalnej i plastyki w Szkole Podstawowej im. Caspara Davida Friedricha w Kopańcu. Również o niesamowite zaangażowanie społeczne i kulturalne.
Jedną z pasji Leszka Różańskiego jest aktywne zmienianie lokalnej rzeczywistości. Od czasu, kiedy zamieszkał w Kopańcu, czynnie działa w Stowarzyszeniu Kopaniec (był jego współzałożycielem), Stowarzyszeniu "Nowy Młyn" - Kolonii Artystycznej, Stowarzyszeniu Ochrony i Badań Zabytków Prawa oraz Gildii Przewodników Sudeckich.
Jednak tegoroczny Laureat Izerskiego Kryształu jest przede wszystkim utalentowanym artystą. Po latach pracy, której owoce prezentował na krajowych i zagranicznych wystawach, wspólnie ze swoją małżonką założył wiejską Galerię "Kozia Szyja". Wciąż uprawia malarstwo, grafikę i fotografię.
Ostatnimi Jego osiągnięciami - którymi rozsławił Góry Izerskie daleko poza ich horyzont - były dwa opracowania książkowe. Pierwsze to "Kalendarium Kopańca". Pieczołowicie gromadzone przez lata informacje o tej starej i ludnej wsi, autor uporządkował chronologicznie, dzięki czemu Kopaniec może poszczycić się ilustrowaną kroniką. Drugą pozycją są "Opowieści Ostateczne". To dzieło niezwykłe. Wraz z uczennicą i kolegą z grupy artystycznej "Cornu Cervi", Leszek Różański stworzył zbiór oprawionych muzycznie i plastycznie opowiadań, które w nieoczywisty sposób odmalowują bogactwo izerskiego świata.
Od 2011 Leszek Różański jest Przewodnikiem Sudeckim. Mówi o sobie, że został przewodnikiem by Sudety zrozumieć. Jeśli mi na to oczywiście pozwolą. Wiem już, że ta podróż nie ma końca. I to mnie zachwyca.
Forum izerskie w Artystycznej Galerii Izerskiej swym patronatem objęła posłanka na Sejm RP Zofia Czernow. Obecność zapowiedzieli także samorządowcy i działacze społeczni z Pogórza Izerskiego.
Warto więc odwiedzić Galerię w sobotni wieczór, aby nie tylko poznać Laureatów Izerskich Kryształów, ale też być może wymienić kilka zdań z przedstawicielami rozmaitych środowisk izerskich.
W programie dnia, poza kryształowym gwoździem, organizatorzy przewidzieli coś dla intelektu i dla ducha.
Wykład "Izerska przedsiębiorczość społeczna - biznes XXI w.?" wygłosi SZYMON SURMACZ. To animator przedsiębiorczości społecznej, szkoleniowiec. Specjalista w zakresie wykorzystywania do celów społecznych marketingu oraz technik multimedialnych i informatycznych. Współzałożyciel kwartalnika "Nowy Obywatel" oraz współtwórca koncepcji i redaktor czasopisma "JAK robić biznes społeczny". Aktywista ruchów opartych na współpracy i wymianie (OpenSource i Creative Commons). Specjalizuje się w tworzeniu i rozwijaniu przedsiębiorstw, których głównym celem jest tworzenie zmian społecznych, a nie maksymalizacja zysków właścicieli czy udziałowców. Za najlepsze do tego celu uważa metody planowania biznesowego oparte na badaniu potrzeb i zaangażowaniu klientów: customer development, lean startup i business model generation. Współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi i spółdzielniami socjalnymi w całej Polsce. Popularyzator polskich tradycji spółdzielczych i aktywności społecznej.
Szymon Surmacz jest członkiem grupy roboczej ds. edukacji przy Zespole ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (funkcja społeczna). Także wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu Gospodarki Społecznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej oraz w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor poradników i programów szkoleniowych dla przedsiębiorstw społecznych.
Koordynator i pomysłodawca Laboratorium Aktywności Społecznej w Wolimierzu, a zarazem prezes Stowarzyszenia Wolimierz (woj. dolnośląskie).
Punktem programu, który przeniesie nas od tematów poważnych do lekkich i rozrywkowych, będzie projekcja filmu o Górach Izerskich i Pogórzu Izerskim. Zrealizowany przez TV Bogatynia, przy wsparciu finansowym Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Izerskie", serial krótkich filmów prezentuje wielopłaszczyznowe bogactwo izerskiej krainy. Zamknięty w pięciu odcinkach, pod wspólnym tytułem "Izerskim szlakiem", był emitowany w 2013 r. Nadal jednak nie stracił nic ze swej aktualności, a wciąż wielu mieszkańców Gór Izerskich chętnie go ogląda.
Na zakończenie wieczora recital w akompaniamencie gitary zagra i zaśpiewa, znany bard izerski - GRZEGORZ ŻAK.
Autor kilkunastu książek, w tym kilku, których akcja rozgrywa się w Górach Izerskich (m. in. "Przygody Wopisty Czesława", "Izerbejdżan i inne kraje pagórzaste" itd.) oraz na Górnych Łużycach (gdzie mieszka), np. "Lauzicer". Animator kultury. Członek studenckiego kabaretu "Turlayberet". Publikował m. in. w "Przekroju", "Dobrym Humorze", "Science fiction", "Runner's World", "BikeBoard" oraz w Radiowej "Trójce" i Radiu Wrocław. Zawodowy laureat konkursów satyrycznych i literackich (m. in. "Obora", "Ospa", "Turniej Łgarzy" i in.). Autor wierszy, piosenek, limeryków, które chętnie gra i śpiewa podczas częstych pobytów w izerskiej Chatce Górzystów.
Wymyślił Izerbejdżan - kraj położony w Górach Izerskich, o niezbyt określonych granicach, za to bardzo wyraźnym krajobrazie.
Sobotni wieczór w Kromnowie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Nie powinno Was zabraknąć. Tym bardziej, że przed forum izerskim, o godz. 16. odbędzie się wernisaż wystawy Beaty Makutynowicz - karkonoskiej artystki komponującej ze starego drewna sztukę figuralną.
Zatem ZAPRASZAMY!
Organizatorami forum izerskiego są:
Dziękuję Violetcie Pietrzak, Norbertowi Podwińskiemu, Jarosławowi Szczyżowskiemu oraz Andrzejowi Woźniakowi i Leszkowi Kosiorowskiemu
Tagi: · Izerski Kryształ · Artystyczna Galeria Izerska · Kromnów
Linki: · Kryształy w Galerii · Stare deski przemówią · Artystyczna Galeria Izerska · www.atelierwolimierz.org · www.bieg-piastow.pl · galeriakoziaszyja.blogspot.com
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl