Napisany: 2022-10-17
Kalendarz ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2023 znów przysłuży się izerskiej przyrodzie
Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala prezentuje kalendarz ścienny ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2023 (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)
Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala zaprezentowała dobroczynny kalendarz Zaostřeno na Jizerky 2023. Złożony z najpiękniejszych zdjęć wyłonionych w konkursie pod tą samą nazwą pokazuje Góry Izerskie w trzynastu wspaniałych ujęciach. Fotografowie z Czech i Polski ponownie, na nowo odkryli swe cudowne góry, tajemnicze zakątki, głębokie doliny, ale i ślady ludzkiej działalności. Kalendarz ścienny formatu A2 można już zakupić i przyczynić się tym samym do współfinansowania pomocy izerskiej przyrodzie. Fundacja dzięki pieniądzom z jego sprzedaży regularnie pomaga Górom Izerskim i okolicy. W tym roku znów wesprze różnicowanie gatunkowe lasów w Kraju Libereckim. Polepszy to zatrzymywanie wody i uczyni izerskie lasy odporniejszymi na niekorzystne warunki, z którymi wciąż nasze lasy się borykają.
Okładka kalendarza ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2023 z fotografią Romana Grebeníčka pt. Niebieska godzina na Izerze (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)
Z dużej puli nadesłanych do konkursu zdjęć, jury wybrało kilkadziesiąt najciekawszych prezentując je na pokonkursowej wystawie. Rozpoczęła właśnie swą wędrówkę po miastach Liberecka, a wiosną trafi do Polski. W internetowym głosowaniu, które przebiegało we wakacje, została wybrana też fotografia publiczności. Na ogłoszenie laureatów konkursu, a zarazem wernisaż wystawy i promocję kalendarza w libereckim Centrum Babylon, fundacja zaprosiła autorów najlepszych zdjęć. Wartościowe nagrody przekazane przez Canona i gospodarzy uroczystości, trafiły do 13 fotografików, którym towarzyszyło ponad pół setki miłośników fotografii i Gór Izerskich. Każdy miał możliwość zakupu świeżo wydrukowanego kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2023 i mógł podziwiać jego 12 edycję.
Wystawa pokonkursowa ZAOSTŘENO NA JIZERKY z libereckiego Centrum Babylon pojedzie do kolejnych miast podizerskich (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)
"Chcielibyśmy jak największej sprzedaży kalendarza, abyśmy mogli wesprzeć kolejne pomysły na ratowanie przyrody. Cieszę się z jego stale rosnącej popularności wśród ludzi i przedsiębiorstw. Z pierwotnie wydawanych 800 sztuk, nakład zwiększyliśmy w tym roku do 2100, a wierzymy że i ta ilość sprzeda się do ostatniego egzemplarza. Ludzie mogą nim ozdobić swoje wnętrza, zaś firmy — biura", cieszy się Ondřej Petrovský, dyrektor organizującej konkurs fundacji.
"Zdjęcia pokazują nasze małe, ale niewiarygodnie różnorodne góry w najlepszym świetle i kolorach", dodaje przedstawiciel organizatora wystawy.
W przeszłości dochód z kalendarza pomógł na przykład ochronie torfowisk w samym sercu Gór Izerskich, wysadzeniu tysięcy pierwotnych gatunków drzew, a także odnowie infrastruktury turystycznej.
"Fotokonkurs ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest przedstawienie naszych pięknych gór szerokiej publiczności i w ten sposób pokazywanie funduszy na zaspokojenie potrzeb tej krainy. Wesprzeć ją może każdy poprzez zakup kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2023. Można nim sprawić sobie przyjemność na cały rok, ale także uradować swych przyjaciół i znajomych", podkreśla wagę konkursu i jego owoców Petrovský.
Choć nagrody są atrakcyjne, większość autorów zdjęć nie dla nich zgłasza swe fotograficzne trofea do konkursu (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)
Konkurs fotograficzny Zaostřeno na Jizerky po raz pierwszy został ogłoszony w 2011 roku. Wspaniały pomysł na jego organizację i druk kalendarza, zrodził się w głowie Františka Pelca — przewodniczącego rady zarządzającej fundacją (wówczas pod nazwą Ochrony i Odnowy Gór Izerskich). Od początku jego organizowania nasze czasopismo Góry Izerskie wspiera i promuje konkurs, corocznie zachęcając polskich fotografików amatorów i zawodowców do wzięcia udziału, by promować polską część Gór Izerskich, a zarazem wspierać izerską przyrodę. Ta bowiem nie zna granic i zdrowy las za czeskim brzegiem Izery to także korzyść dla śląskiej strony gór.
Od czasu pierwszej edycji przesłano do Fundacji Ivana Dejmala 2349 zdjęć i wydrukowano 17600 kalendarzy. Kilkukrotnie pośród 13 wyróżnionych zdjęć były fotografie z polskiej części Gór Izerskich. Jednego roku, aż dwie fotografie polskiego fotografa, Radosława Pelisiaka ze Szklarskiej Poręby zdobiły ściany nabywców kalendarza.
Zamek Frýdlant w jesiennych barwach i mgle sfotografowany przez Maćka Mikołajczyka z Bogatyni, który ozdobił jedną z kart kalendarza (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)
W tym roku wśród laureatów znalazł się bogatynianin, fotoamator przemierzający Góry Izerskie, ich Pogórze, Górne Łużyce i wiele zakątków Europy na rowerze z aparatem fotograficznym w plecaku, Maciej Mikołajczyk. Ujął jury widokiem zamku we Frydalncie, wyłaniającego się z oparu mgieł. Wiele jego wspaniałych zdjęć można zobaczyć na Facebooku: w profilu Łikendowicz na tropie oraz grupach, w tym także fanów naszego magazynu Góry Izerskie oraz Łużyckie.
Zachęcamy wszystkich fotografujących Góry Izerskie do zbierania przez cały rok najpiękniejszych fotografii i zgłoszenia ich w przyszłym roku. Kolejna edycja konkursu Zaostřeno na Jizerky ogłaszana jest zawsze wiosną, a czas na wzięcie w nim udziału jest do początku lata. Będziemy o tym przypominać.
Już teraz zapraszamy do Książnicy Karkonoskiej na objazdową wystawę Zaostřeno na Jizerky '22. Poinformujemy o dokładnym terminie jej pojawienia się w Jeleniej Górze.
Każdego zaś kto chciałby ozdobić na 12 miesięcy ścianę swego ulubionego wnętrza widokami Gór Izerskich, zachęcamy do zakupu kalendarza. Najlepiej uczynić to poprzez stronę internetową fundacji: NadaceIvanaDejmala.cz.
Tagi: · ochrona przyrody · konkurs fotograficzny · ochrona zagrożonych gatunków
Linki: · Obiektywy na Izerskie · Jizerky jsou hezké · Mokradła, lasy i eko-edukacja · www.nadaceivanadejmala.cz · www.nadaceivanadejmala.cz/eshop
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl