ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » ORŁY wystartowały!

Napisany: 2012-03-19

ORŁY wystartowały!

SKKT PTTK "Świeradowskie Orły" nie przerwały wędrowania na okres zimy, ale z wiosennymi promieniami słońca to dopiero będzie się działo! Rajdy, wędrówki, biwaki, co tylko przyjdzie młodym turystom do głowy...

SKKT PTTK "Świeradowskie Orły" podczas inauguracji wiosennego sezonu turystycznego (fot. Teresa Fierkowicz)

Zaproszona przez Teresę Fierkowicz jako przewodnik górski przyszłam w stroju służbowym, aby "dzieci wiedziały co wyrasta z turystów".
Na uroczystości 15 marca 2012 roku nie zabrakło dyrektorki szkoły Pani Wiesławy Stasik i wicedyrektorki Pani Iwony Korzeniowskiej-Wojsy. Obie nie tylko zezwalają na realizację wszelkich pomysłów, ale wspierają SKKT jak mogą. Młodzież podziękowała także Grażynie Kasprzak, która nieraz powędrowała jako drugi opiekun, choć przecież mogła zająć się sobą - jak większość ludzi.

Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego: Prezes PTTK ze Lwówka Śląskiego - Wojciech Król oraz skarbnik O/PTTK Ziemi Lwóweckiej - Paweł Idzik. Wręczyli Teresie Fierkowicz i Grażynie Kasprzak srebrne odznaki "Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży". Dyrektorka podziękowała Pani Teresie za wspieranie działań turystyczno-krajoznawczych w Miejskim Zespole Szkół w Świeradowie-Zdroju.
Nie mogło również zabraknąć wspierającego działania młodych turystów Tomasza Mitkiewicza. Ratownik GOPR prowadzi ze "Świeradowskimi Orłami" zajęcia pierwszej pomocy. Współorganizuje też wycieczki piesze, rowerowe oraz wyjazdy do Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze.

Wyróżnieni dyplomami uczestnicy konkursów pochwalą się w domach, że nie tylko chodzą po bezdrożach ale też ;) pracują umysłowo (fot. Teresa Fierkowicz)

Wszyscy otrzymali stosowne do udziału w życiu Koła Turystycznego podziękowania. Były oczywiście kwiaty i uściski dłoni. Młodzi turyści otrzymali dyplomy za udział w konkursach: projekt LOGO Drużyny oraz konkurs wiedzy turystyczno-krajoznawczej Ligii Ochrony Przyrody Poznajemy Ojcowiznę. Przyznano także odznaki turystyki kwalifikowanej zdobyte dzięki udziałowi w rajdach i wycieczkach.

Ważną częścią spotkania był żabi program, przygotowany przez klasę IIb pod opieką G. Kasprzak. A część rozrywkową dopełniły piosenki turystyczne wykonane przez klasę pod wychowawstwem głównej mistrzyni tego pozytywnego zamieszania.

Edmund Rakowski z humorem opowiadał Orłom o wyposażeniu turystycznym i śpewal wraz z nimi turystyczne "hity" (fot. Teresa Fierkowicz)

Pod koniec przybył najstarszy świeradowski przewodnik Edmund Rakowski. Zaprezentował młodzieży swoją niemałą kolekcję odznak turystycznych. Posłuchawszy piosenek turystycznych nie usiedział długo w jednym miejscu i poprowadził śpiewanki na dawniejszą nutę. Dobrał utwory ze swojej młodości, które wciąż są aktualne i przez dzieci znane. Nauczył je kilku nowych turystycznych trików. Co jest najważniejsze w ekwipunku turysty? Kto był na uroczystości, ten wie, a kto nie niech pyta tych co byli, bo chociaż uśmiałam się do łez, to nie potrafię tego powtórzyć...

Teresa Fierkowicz z czeredką Świeradowskich Orłów na Wysokim Kamieniu podczas Rajdu "Babie Lato" (arch. Teresa Fierkowicz)

Wszystkim nam życzę tyle energii i nie gasnącego z upływem lat zapału ile ma w sobie ta drobna kobieta. Praca z młodzieżą i dziećmi łatwa nie jest, a wymaga dużej samodyscypliny, odwagi i poświęcenia. Nieraz też trzeba zapukać do różnych drzwi, żeby coś zorganizować, załatwić, ustalić. Wyjazdy z grupą, czasem niesfornych, pomysłowych dzieciaków, to także wielka odpowiedzialność. Pani Teresa Fierkowicz kształtuje przecież tych młodych ludzi, ma wpływ na to, że kiedyś wyrosną z nich porządni i mądrzy ludzie.

Teresko! Wyrazy szacunku za to, w jaki sposób wychowujesz nowe pokolenia turystów.

Patrycja Ościak

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław