ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Nowy izerski rok

Napisany: 2017-10-13

Nowy izerski rok

ZAOSTŘENO NA JIZERKY - najpiękniejsze fotografie Gór Izerskich

ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018 – kalendarz, który pomaga Górom Izerskim (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

We miniony czwartek (12 paź. br.), libereckim Wellness Hotelu Babylon odbył się wernisaż wystawy fotograficznej ZAOSTŘENO NA JIZERKY, którą utworzyło przeszło 80 fotografii nadesłanych do siódmej edycji konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem. Podziwiać mogliśmy najpiękniejsze według jury zdjęcia Gór Izerskich. Wybrało je spośród dwóch setek zgłoszonych fotografii. Wydarzenie było jednocześnie promocja najnowszego kalendarza ściennego na 2018 rok, złożonego z 13 najlepszych zdjęć – ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018. Autorzy nagrodzonych zdjęć otrzymali cenne nagrody, a każdemu uczestnikowi konkursu organizatorzy, Fundacja Ivana Dejmala dla ochrony przyrody, podarowali egzemplarz kalendarza jako podziękowanie.
„Ucieszyła mnie nie tylko wysoka frekwencja na wernisażu, ale miła atmosfera. Według zgodnych opinii tegoroczny wybór fotek na wystawę i do kalendarze się udał”, powiedział na wernisażu Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Wernisaż wystawy pokonkursowej do atrium w Hotelu Wellness Babylon przyciągnął wielu miłośników fotografii i Gór Izerskich (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Fundacja ogłosiła konkurs fotograficzny w kwietniu tego roku i do czerwcowego zamknięcia przyjmowania zdjęć, nadeszło ich aż 212 od 61 autorów. Wyboru najlepszych dokonało jury konkursowe, wybierając w pierwszej rundzie 37 fotografii do obwoźnej wystawy.

„Poziom zdjęć, które w tym roku nadesłali konkursowicze, był w przeciwieństwie do poprzednich edycji, bardzo wyrównany. Także przez to, że tegoroczny konkurs zbliżył się do rekordu pod względem ilości zdjęć. Znów dominowały zdjęcia zimowych zakątków, z których ledwie wystawały wierzchołki zaśnieżonych izerskich tysięczników. Nie brakowało też ulubionych jesiennych scenerii mglistych buczyn, często w kombinacji z wodnymi kaskadami i potokami, które są typowe dla Gór Izerskich. Z wyborem fotografii do wystawy w jury wielkiej pracy nie mieliśmy”, mówi jej członkini, Petra Menclová.

Wystawa będzie teraz eksponowana przed kawiarnią Královská zahrada aż do końca października. Potem pojedzie do centrum handlowego FORUM w Libercu, a następnie do kolejnych miejsc, przede wszystkim w Kraju Libereckim, aż do końca sierpnia przyszłego roku.

Głównym celem konkursu fotograficznego był kalendarz ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018, do którego wybrać fotografie nie jest łatwo, a najwięcej czasu zajmuje decyzja o fotografii okładkowej. Potwierdza to P. Menclová:
„Bardzo trudne było zestawienie kalendarza, bowiem jakość zdjęcia nie jest jedynym kryterium wyboru. Już tradycyjnie nas, członków jury, trapiły w szczególności letnie fotografie, których względem innych pór roku jest mniej. Niezwykle przeciągał się wybór na okładkę kalendarza. Wyrównany poziom fotografii wywołał długie dyskusje. W minionych latach zawsze pojawiały się zdjęcia, które były wyraziste, i nie było wątpliwości co do tego, że właśnie one ozdobią stronę tytułową. W tym roku tak nie było”.

Kalendarz ścienny ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018 można zakupić poprzez stronę internetową fundacji lub na wystawie (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Kalendarz fundacja sprzedaje 300,- Kč a dochód przeznacza na programy pomagające Górom Izerskim. W tym roku będzie to naprawa reżimu wodnego, odnowa sadzawek, małych zapór wodnych lub rewitalizacja mniejszych potoków.
Kalendarz można zamówić na stronie internetowej fundacji: www.nadaceivanadejmala.cz lub zakupić podczas oglądania wystawy w listopadzie i grudniu w Liberecu lub innych miastach Kraju Libereckiego.

„O kalendarzu z każdym rokiem jest coraz głośniej i zainteresowanie nim rośnie. W tym roku nakład wyniósł 1,5 tys. egzemplarzy. Kupują go osoby i przedsiębiorstwa. Te dodają do niego swe reklamy. Prezentują go swym partnerom i tym sposobem przysługują się do lepszej ochrony środowiska naturalnego”, wyjaśnia Petrovský.
Udane poprzednie edycje konkurs pozwoliły wysadzić ponad 84 tys. drzew, naprawić ścieżki turystyczne, wybudować rybią przepławkę i odnowić torfowisko.

W konkursie, choć nie zdobyli nagród, ani ich zdjęcia nie zmieściły się w kalendarzu, uczestniczyli też Polacy. Magazyn GÓRY IZERSKIE był niezmiennie od lat, partnerem medialnym konkursu.

Fotografie tworzące kalendarz ścienny ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018 (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Nagrodzone fotografie, wydrukowane w kalendarzu wykonali:

 • strona tytułowa – Świt w Jizerce / Daniel Cervan
 • styczeń – Zima na Jizeře / Daniel Cervan
 • luty – Jizera / Miroslav Stříbrný
 • marzec – Wczesny poranek / Zdeněk Halíř
 • kwiecień – Harmonia / Antonín Knobloch
 • maj – Mgła na Oldřichovskiej Przęłeczy / Václav Lahovský
 • czerwiec – Szablak szkocki / Radek Štrupl
 • lipiec – Milcząca cisza / Peter Mayer
 • sierpień – Pod Czarnymi Wodospadami / Daniel Cervan
 • wrzesień – Poranek w Jizerce / Jaroslava Novotná
 • październik – Widokówka Hajní kostel / Václav Lahovský
 • listopad – Czarny Potok / Jiří Čivrný
 • grudzień – Jizerka / Miroslav Stříbrný

red.

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Dla zdrowej krainy · Najpiękniejsze zdjęcie Gór Izerskich · Ludzie dołożyli do lasu · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław