ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Kryształy dla ludzi Słowa i Gestu

Napisany: 2011-12-15

Kryształy dla ludzi Słowa i Gestu

Podczas Izerskiej Gali Wolontariatu (11 grudnia 2011r.) w świeradowskiej Hali Spacerowej zostali nagrodzeni ludzie zasłużeni dla rozsławiania Gór Izerskich

Laureaci Izerskich Kryształów 2011 (fot. A. Lipin)

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Pogórza i Gór Izerskich ZAKWISIE nagradza corocznie kilka osób za wyjątkowe dokonania dla tej krainy. Wśród dotychczasowych laureatów prestiżowego wyróżnienia są m.in. Grażyna Biederman, Miloš Kirchner, Karkonoska Grupa GOPR, Stanisław Kornafel, Dariusz Miliński, Wiesława i Sławomir Polańscy, Osada Kopaniec, Jerzy Wójcik, Eugeniusz Braniewski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim, Zbigniew Mądzelewski... i jeszcze wiele innych osób, bowiem IZERSKIE KRYSZTAŁY przyznawane są już od 9 lat.

Kryształ górski osadzony w statuetce Izerskich Kryształów, to podobno kamień magiczny. Skromny i nienarzucający swego piękna, przez ezoteryków jest uważany za klucz do otwierania naszych centrów energetycznych. Podobno jest transformatorem i wzmacniaczem energii. Ma też zdolność przyciągania - wszystkie kryształy, choć rozrzucone po świecie - stanowią wspólnotę. Laureaci Izerskiego Kryształu również tworzą przyciągające się wzajemnie grono - ludzi, którym Izerskie Góry i Pagóry są drogie i bliskie.

Izerskie Kryształy 2011 (fot. A. Woźniak)

W tym roku Kapituła Izerskiego Kryształu do swego grona doprosiła trzech znamienitych ludzi kultury. Wydawcę, pisarza i człowieka teatru.

Roman Karpaš - wydawca i autor wielu wartościowych książek poświęconych Górom Izerskim, Karkonoszom i Górom Jesztedzkim. Zasłużył się dla promocji Gór Izerskich wybitnie. Opus magnum jakie rozpoczął kilka lat temu, "JIZERSKÉ HORY" (GÓRY IZERSKIE - o mapach, kamieniach i wodzie), w zamierzeniu trzytomowa "biblia izerska" już stała się pozycją klasyczną, po obu stronach łączącej Góry Izerskie granicy. Najnowszą pozycją prowadzonego przez p. Karpaša wydawnictwa Nakladatelství RK jest piękny album fotografii "JIZERSKÉ HORY na starých diapozitivech" Miloslava Nevrleho i Romana Karpaša (Podróż w przeszłość Gór Izerskich). Równie chętnie kupowaną pozycją jest ubiegłoroczne wznowienie "SMRK, král Jizerských hor" - książki poświęconej najwyższej górze czeskiej części Jizerek.


Roman Karpaš prezentował swój dorobek wydawniczy (fot. A. Lipin)

Po wręczeniu Izerskiego Kryształu 2011 za działalność wydawniczą i publicystyczną rozsławiającą Góry Izerskie we świecie, Pan Roman opowiedział nam o najnowszych planach wydawniczych oraz zaprezentował bogatą biblioteczkę spod swej marki.

Janusz Skowroński został drugim posiadaczem kryształu za mijający rok 2011. Pisarz i publicysta, na co dzień informatyk, były burmistrz Lubania i działacz społeczny. Od wielu lat pisuje do rozmaitych tytułów, a ostatnio związany jest z redakcją "Odkrywcy". Pochłonięty historią południowo-zachodniego Śląska i Górnych Łużyc, Pan Janusz rozsławia Góry Izerskie na całą Polskę. Podczas ubiegło- i tegorocznej promocji jego książek w Zamku Królewskim w Warszawie przyszły tłumy. Autora "Tajemnic Gór Izerskich" (Izerskie tajemnice odkryte) i najnowszej książki "Pereł znad Kwisy" (Perły znad Kwisy).
Powyższe pozycje, wraz z wcześniejszymi książkami "Tajemnice Lubania" oraz "Tajemnice Zamku Czocha" tworzą historyczną serię poświęconą Górom Izerskim, Pogórzu Izerskiemu oraz Górnym Łużycom i Śląskowi - krajom, w których nasze krainy geograficzne leżą.

Bogusław Nowicki, wiceprezes ZAKWISIA, odczytuje laudację Januszowi Skowrońskiemu (fot. A. Lipin)

Ponieważ zbliżała się 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego J. Skworoński opowiedział, krótką historię gdzie "ostatnia wojna PRL-u" go zastała. Okazało się, że w Górach Izerskich, w studenckiej chatce w Grzbiecie Kamienickim.

Wiktor Wiktorczyk to kolejny, trzeci z uhonorowanych Izerskim Kryształem 2011 niedzielnego przedpołudnia w Świeradowie -Zdroju. Dyrektor znanego w całej Polsce i Europie teatru Klinika Lalek. Jestem przekonany, że niewielu mieszkańców Gór i Pogórza Izerskiego, a nawet całego województwa dolnośląskiego, nie widziało wielkich lalek o niezwykłych kształtach, poruszanych sercami ludzi, którzy się w nie wcielają. Aktor, reżyser, animator, a wreszcie gospodarz Stacji Wolimierz (Odjechana Stacja Wolimierz), Pan Wiktor rozsławia izerski Wolimierz i całe Góry daleko, daleko we świecie w sposób niezwykle sugestywny, trafiający wprost do głębi duszy i pozostający tam na zawsze.

 

Wiktor Wiktorczyk odbiera Izerski Kryształ z rąk Andzreja Woźniaka - prezesa ZAKWISIA (fot. A. Lipin)

Dziękuję wszystkim laureatom za ich dokonania. Wierzę, że jeszcze wiele wartościowych owoców z ich ogródków skonsumujemy, a Góry Izerskie dzięki nim będą okrywać się coraz grubszym płaszczem chwały i sławy.

Wraz z całą redakcją "Gór Izerskich" - gratulujemy!

Arkadiusz Lipin

Laureaci Krytszałów z przedstawicielami ZAKWISIA (fot. A. Lipin)
Izerskie Krytszały 2011
Izerskie Krytszały 2011
Izerskie Krytszały 2011

Tagi: · Świeradów-Zdrój · uzdrowisko

Linki: · Izerska Gala Wolontariatu 2011 · Kryształy rozdane · www.zakwisie.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: blokady skrzyni biegów plomby gwarancyjne wczasy Kuba sprzątanie Wrocław